Menu strony
Artykuły podobne

Do 21 sierpnia trwa rejestracja na konferencję TEDxLodz

Tylko do 21 sierpnia można zgłaszać się do udziału w konferencji TEDxLODZ, która odbędzie się już 9 września w Łodzi

Wycieczki do Krakowa - co trzeba wiedzieć, aby mieć niezwykłe wspomnienia

Kraków, Wawel
Kraków to zdecydowanie jedno z najciekawszych miast w całym kraju. Zapierające dech w piersiach, idealnie zachowane zabytki, świetna tradycja rzemiosła artystycznego, oryginalna kultura i doskonałe zaplecze technologiczne sprawiają, że zazwyczaj ciężko się oprzeć krakowskim urokom.

Poznań to urokliwe miasto - z niesamowitymi hotelami!

Hotel Belvedere Zakopane
Poznań ogólnie nie charakteryzuje się świetną bazą hotelową - no przynajmniej w porównaniu do choćby Wrocławia bądź Gdańska. Wiadoma sytuacja: choć Poznań jest ładnym miastem, na dodatek prężnie się rozwijającym, a do tego względnie sporym, to jednakże z obiektywnych przyczyn w Poznaniu raczej nie ma za wielu hoteli.

Zakwaterowanie w Poznaniu i Zakopanem

poznan-miasto
Poznań. Miejsce klimatyczne, pełne dawnego uroku i bogate w kulturalne wydarzenia. Jednocześnie miasto wysoce rozwinięte gospodarczo, wabiące inwestorów i biznesmenów. Jeśli jednak jesteśmy turystami lub przyjechaliśmy w interesach to warto wybrać takie noclegi w Poznaniu, które umilą nam pobyt w mieście. Usługi hotelarskie w związku z powszechnie organizowanymi, targami i dużymi wydarzeniami zapewniają nam tak wysoki standard, że znalezienie noclegu nie będzie przeszkodą.
Reklama
 • Napisz opinię o lekarzu u którego leczyłeś się w swoim mieście. Na przykład: laryngolog Katowice - oceniaj i wystawiaj pomocne opinie dla innych.
 • Jeśli działka gier sieciowych nie jest Ci obca - użyteczna treść.

PKP: Z Łodzi do Poznania i Krakowa szybciej

Najszybsze w Polsce lokomotywy, powrót na najnowocześniejszą polską magistralę i czas jazdy prawie o dwie godziny krótszy niż dotychczas – takie nowości przygotowało dla łodzian PKP Intercity wraz z nowym rozkładem jazdy.

: jeden z dwu rodzajów najszybszych polskich lokomotyw; produkowana w latach 1986-1997 używana do ciągnięcia pociągów ekspresowych]]Przez ostatnie lata pociągi z Łodzi do Poznania i Krakowa jeździły okrężnymi, wolniejszymi trasami. W obecnym rozkładzie jedyny bezpośredni pociąg TLK z Łodzi do Poznania jedzie przez Ostrów Wielkopolski i potrzebuje na pokonanie tej trasy nieco ponad 4 godziny. Bezpośrednie pociągi osobowe na przejechanie tej liczącej 250 km trasy potrzebowały od czterech i pół do ponad pięciu godzin. Pociągi Łódź – Kraków kierowane są przez Częstochowę i Dąbrowę Górniczą, gdzie po terenach dotkniętych szkodami górniczymi toczą się z prędkością 20 km/h. Pokonanie trasy z Łodzi Kaliskiej do Krakowa trwa 5 godzin i 15 minut. Choć wydaje się to nieprawdopodobne szybszą alternatywą tak w drodze do Krakowa jak i Poznania jest obecnie jazda z przesiadką w Warszawie. Według badań CNTK 80-90% przejazdów z Łodzi do Poznania i Krakowa odbywało się nie koleją a drogami.

Zgodnie z nowym rozkładem Łódź otrzyma dwa nowe przelotowe pociągi. Jeden połączy Przemyśl, Kraków i Łódź z Poznaniem, drugi pojedzie trasą Kraków - Łódź – Poznań – Szczecin, a w wakacje dojedzie nawet do Świnoujścia. Czas przejazdu z Łodzi do Poznania wyniesie od 2 godzin 54 minut do 3 godzin 9 minut. Z Łodzi Kaliskiej do Krakowa dotrzemy w 3 godziny i 16 minut lub 19 minut dłużej drugim z pociągów. W jednym z pociągów pojawi się też nieczęsto widywany w łódzkich pociągach wagon barowy, w obu powinny kursować wagony do przewozu rowerów.

Zgodnie z sugestiami pasażerów pociągi pojadą „prestiżowymi” magistralami na których pociągi osiągną nawet 160 km/h – Centralną Magistralą Kolejową i trasą E20 Warszawa – Berlin. Będą to jedyne w Polsce pociągi omijające Warszawę i osiągające taką prędkość – obecnie lokomotywy EP09 zdolne jechać 160 km/h zarezerwowane są dla pociągów ekspresowych, te zaś kursują wyłącznie na trasach do Warszawy. W Łodzi najszybsze polskie elektrowozy nie pojawiały się od lat, a jazda z prędkością 160 km/h nie jest możliwa nawet na świeżo wyremontowanej trasie Łódź – Warszawa.

Pozostaje mieć nadzieję, iż pociągi będą cieszyć się powodzeniem i z kolejnymi zmianami rozkładu Łódź doczeka się rozszerzenia oferty. 2 połączenia dziennie to jednak trochę za mało by elastycznie planować podróż - mówi Tomasz Bużałek z IPT "łódzkiej inicjatywy na rzecz przyjaznego transportu".

Nowe pociągi w pigułce:
 • Liczba połączeń: 2
 • Maksymalna prędkość: 160 km/h
 • Czas przejazdu Łódź Kaliska – Kraków Główny: 3h17min. – 3h38 min.
 • Dotychczasowy czas przejazdu Łódź Kaliska – Kraków Główny: 5h15min., (Łódź Fabryczna – Kraków *Główny: 4h14min. – 4h41min.)
 • Zysk czasowy na trasie: nawet 1h58min
 • Czas przejazdu Łódź Kaliska – Poznań Główny: 2h54 min. – 3h09min.
 • Dotychczasowy czas przejazdu Łódź Kaliska – Poznań Główny: 4h02min. pociągiem TLK, od 4h27min. do 5h10min. pociągiem osobowym
 • Zysk czasowy na trasie: nawet 1h08min. względem pociągu TLK i nawet 2h16min. względem pociągu osobowego
 • Wyjazd z Łodzi Kaliskiej do Krakowa: 9:08, 19:06
 • Wyjazd z Łodzi Kaliskiej do Poznania: 8:55, 19:54
 • Odległość Łódź Kaliska – Poznań: 250 km
 • Odległość Łódź Kaliska – Kraków Główny (zależnie od trasy): 276-291 km
 • Centralna Magistrala Kolejowa: najszybsza polska linia kolejowa wybudowana w latach 70 XX wieku łączy Grodzisk pod Warszawą z Zawierciem na Śląsku

Magistrala E20: międzynarodowa trasa Moskwa – Warszawa – Berlin. Dla łodzian dostępna dotychczas wyłącznie z przesiadką w Kutnie.

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
10-12-2010